Jak dbać o siebie i z lekkością osiągać cele?

Osiąganie tego, o czym marzysz jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy masz energię i pozytywne nastawienie. A żeby tak było, musisz pamiętać ładować swoje baterie. Jak dbać o siebie? Tak, jak Ci w duszy gra, byle codziennie!

Czy jesteś jak bazylia? Co to jest i co daje Ci “pielęgnowanie” siebie samej?

Inspiracją do napisania artykułu o tym, jak dbać o siebie były moje rośliny, ale przecież nie o podlewanie tutaj chodzi ;). Już śpieszę donieść, czym zasłużyły się rośliny i co “pielęgnowanie” samej siebie (czyli mądre dbanie o siebie) ma z tym wspólnego. I dlaczego jest dla Ciebie tak ważne!

Efekty różnych warunków życia…

Kupiłam bazylię. Rozsadziłam ją do dwóch doniczek. Jedna towarzyszyła mi zawsze, była na wyciągnięcie ręki, zawsze, gdy potrzebowałam – stała na parapecie w kuchni, w świetle, codziennie podlewana. Druga część powędrowała na balkon – dostała do towarzystwa kwiat, który dodaje jej uroku. Stała nieco zapominana i pozostawiona samej sobie, ale na słonku i wietrze. Także (prawie) codziennie podlewana, ale częściej otoczona przestrzenią i wiatrem, niż moją uwagą.

Jak myślisz, która z nich to która? No dobra, sprawa jest oczywista. Ale najważniejsze, żebyś zobaczyła, jak różnią się dwie rośliny, które pochodzą z jednej doniczki.

Co dało ciągłe bycie blisko i na każde zawołanie?

Bazylia domowa rosła spokojnie, jest zielona, pyszna i taka swojska. I przepięknie pachnie, gdy musnę jej liście. Jest elementem nieodzownym w moim domu, bez niej nie wyobrażam sobie życia. Gdyby odnieść to do ludzi – nie umiem bez niej funkcjonować. Bo ona musi o mnie dbać.

Co dała przestrzeń i “wiatr we włosach”?

Bazylia, która dostała wolność i słońce oraz została otoczona pięknym kwiatem, rozrosła się bujnie. Jest soczyście zielona, ma mięsiste, błyszczące liście, jest silna i dumne podnosi ku słońcu gałązki. Towarzyszy i dba o nas, ale przede wszystkim sama rośnie w siłę!

O czym świadczy ta różnica między ciągłą obecnością a wolnością?

Gdy postawiłam rośliny obok siebie, oniemiałam. Były identyczne, a tak się różnią. Obie smaczne i pachnące, obie zadbane. Ale jednak tylko ta druga pokazała całą swoją bazyliową moc i odkryła całe bazyliowe piękno.

Uderzyło mnie podobieństwo do tego, co przez lata całe mówię kobietom. Jeśli masz dobre warunki do życia, jeśli sama o siebie walczysz i dbasz, to piękniejesz i rośniesz w siłę.

Mądre dbanie o siebie powoduje, że wydobywa się z głębi Ciebie cała Twoja moc i całe Twoje piękno. I nie chodzi tylko o piękno zewnętrzne, ale przede wszystkim wewnętrzne.

Jak dbać o siebie – czyli wolność i przestrzeń dla Ciebie

Wolność i przestrzeń jest niczym słońce i wiatr dla bazylii. Oczywiście Tobie nie wystarczy zamieszkanie na balkonie ;). Ty potrzebujesz oddechu od obowiązków, oddechu od oczekiwań innych ludzi (w pierwszej kolejności Twojej rodziny). A przede wszystkim potrzebujesz dania sobie samej swobody i oddechu. Wolność i przestrzeń dla Ciebie to niezbędny warunek Twojej pełni rozwoju, ale też poczucia mocy i wynikającego z niej poczucia bezpieczeństwa.

Wolność i przestrzeń i mądre “pielęgnowanie” samej siebie jest Ci potrzebne, abyś mogła swobodnie rozwijać się jako człowiek i jako kobieta, i nie bać się żyć na własnych warunkach. I żebyś z lekkością osiągała swoje cele. I to jest odpowiedź na to, jak dbać o siebie.

Dbanie o siebie rozumiane jako pozwalanie sobie na odpoczynek, realizowanie swoich potrzeb oraz pasji, proszenie o pomoc czy dbanie o swoje bezpieczeństwo. A wszystko to pozwala na czerpanie radości z życia, a nie złoszczenie się z powodu ograniczeń, które one niesie.

Pamiętaj o bazylii! Obejrzyj jeszcze raz obrazek, aby zobaczyć dokładnie, jak może się różnić od samej siebie bazylia, która dostała wolność. I koniecznie powalcz o swoją siłę i moc. Bo masz do niej prawo.

Sprawdź inne artykuły na blogu (obacz niżej odesłania 🙂 )

Zapisz się na MOCletter, a będę otaczać Cię opieką niczym wiatrem i słońcem. Będziesz wzrastać i pięknieć, będziesz silniejsza i szczęśliwsza! I w końcu osiągniesz cele, a nie będziesz tylko o nich myślała z zachwytem.

Powodzenia…..

Mam nadzieję, że dołączyłaś do mojej społeczności :). Niedługo będziesz też mogła dołączyć do programu Twojego rozwoju!

Tutaj możesz poczytać więcej o mnie 🙂0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments