Jak nie popełniać błędów – czy to naprawdę jest aż tak ważne?

Jak nie popełniać błędów – pytasz, gdy co jakiś czas już Ci się to zdarzy? A ja zupełnie przewrotnie powiem – popełnienie błędu to czasem najlepsze, co może Cię spotkać! Chcesz się dowiedzieć, dlaczego? Czytaj dalej…

Co daje Ci popełnianie błędów w drodze do celu?

Ja wiem, że na pierwszy rzut oka to dość absurdalne, aby z powodu błędu się cieszyć. Ale czasem naprawdę Twój rozwój jest niemożliwy, jeśli nie popełnisz masy mniejszych i większych błędów. Bo to nic innego, jak nauka dla Ciebie. Co działa, a co nie działa. Co się sprawdza i jest naprawdę ważne, a co jest jedynie nietrafionym pomysłem czy próbą osiągnięcia Twojego celu.

Popełnianie błędów w cywilizowanej kulturze, czyli na przykład w lotnictwie, to okazja do zbadania tego, co się wydarzyło i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. Ja wiem, że może to nie kultura, ale za to na pewno cywilizacja! Czyli z polskiego na nasze – jeśli zdarzy się wypadek lotniczy to systemowo szuka się przyczyny. Ale nie po to, aby ukarać winnych i później pastwić się nad nimi. Robisz tak czasami ze sobą? A w lotnictwie jest inaczej. Analizuje się sytuację, aby wyciągnąć wnioski i zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby wyeliminować konkretne zagrożenie w przyszłości. I żeby wprowadzić najmniejsze możliwe ulepszenie. Z wielką fascynacją czytałam o tym w książce “Metoda czarnej skrzynki” (link nie jest sponsorowany).

Jak nie popełniać błędów
Jak nie popełniać błędów albo przynajmniej wykorzystać ich potencjał do rozwoju?

A co Ty robisz, gdy popełnisz błąd?

Z punktu widzenia Twojego rozwoju popełnienie błędu to okazja do nauki. Jednak najczęściej zamiast analizy kobiety przeprowadzają samobiczowanie, gdy w drodze do swojego wymarzonego celu popełnią błąd. Ze smutną konkluzją, że i tak mi się nie uda, to po co się wychylać i narażać na śmieszność.

A tymczasem jeśli podejdziesz do tematu analitycznie, to możesz zapytać – co się zadziało i co poszło nie tak. Co następnym razem mogę zmienić? I bardzo ważne – czego się dzięki temu dowiedziałam? I wtedy błąd staje się szansą.

…możesz zapytać – co się zadziało i co poszło nie tak. Co następnym razem mogę zmienić? I bardzo ważne – czego się dzięki temu dowiedziałam?

ważny dla Ciebie fragment

Pytanie “co się zadziało i co poszło nie tak” pozwoli Ci na dokładne przyjrzenie się kolejnym etapom działania. Na analizę swoich decyzji i tego, kto miał wpływ na całość i na kolejne elementy. Niektóre odpowiedzi po bliższym przemyśleniu mogą Cię zaskoczyć. Może na przykład okaże się, że mimo, że uparcie dążysz do celu, to konsekwentnie sama sobie przeszkadzasz. Zwykle nie dzieje się to bez powodu.

Gdy odpowiesz na pytanie “czego się dzięki temu dowiedziałam” być może uzyskasz wiedzę na temat tego, na kogo możesz liczyć, w czym jesteś dobra lub czego jeszcze potrzebujesz innego, aby zrobić to, co zamierzasz. A być może poczujesz wdzięczność gdy stwierdzisz, że Twoje marzenie czy cel nie był naprawdę Twój. Bo być może tak naprawdę Ty wcale nie chcesz robić tego, do czego tyle czasu dążyłaś? I taki błąd to świetna okazja, aby zatrzymać się i wyciągnąć najlepsze dla siebie wnioski?

No i najważniejsze chyba pytanie dla dalszego działania – “co następnym razem mogę zmienić czy zrobić inaczej?”. Jeśli dojdziesz do wniosku, że to naprawdę jest dla Ciebie dobre i działasz dalej, to dokładna analiza sytuacji na pewno Ci pomoże. Będziesz mogła zmienić kluczowe momenty i działania, a może poprosisz kogoś o pomoc. A wtedy znacznie łatwiej dojdziesz do celu. Do tego i każdego kolejnego, bo zwykle rozwój w jednym fragmencie pociąga za sobą rozwój w innych dziedzinach.

Co by było, gdybyś nie popełniała błędów?

Rozpaczliwe “jak nie popełniać błędów” zamień lepiej na “jak wyciągać z nich wnioski”. Gdybyś nie popełniała błędów, prawdopodobnie uczyłabyś się trzy razy wolniej, nigdy nie udoskonalałabyś swojego działania i nie doceniałabyś swoich sukcesów. No bo jak doceniać sukcesy, gdy nie znamy smaku porażki?

Wyciągaj wnioski, czyli nie jak nie popełniać błędów, a jak uczyć się na błędach.

Jeśli zdarzy się błąd to najpierw spokojnie usiądź i rozłóż sytuację na części pierwsze. Zwykle kryje się on w jednym kluczowym momencie. Być może działasz pod czyimś wpływem i robisz nie to, czego pragniesz najbardziej. A może głowę masz wypełnioną przekonaniami, które skutecznie Cię blokują. A może wciąż nie masz odwagi i dlatego sama sobie przeszkadzasz? I przez to świat nie dostaje od Ciebie tyle, ile mogłabyś mu dać. A Ty wciąż nie czujesz się spełniona?

A może po prostu nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Porażka może – i powinna być – dla Ciebie okazją do nauczenia się czegoś o sobie i do poprawienia choć jednej rzeczy. Dzięki temu rozwijasz się i jesteś bardziej ludzka. Choćby z punktu widzenia Twojej rodziny czy znajomych – jeśli nie popełniasz błędów to stajesz się monumentem nie do prześcignięcia. A przecież jesteś tylko człowiekiem. I masz prawo upadać. Bo sztuką nie jest nie upaść, tylko po upadku się podnieść (to parafraza cytatu, prawdopodobnie N.Mandeli).

Tylko popełniając błędy i wyciągając z nich wnioski odważnie idziesz do przodu. Strach przed porażką może sparaliżować wszystkie Twoje działania. A wtedy staniesz w miejscu i nie zrealizujesz marzeń, nie zmienisz pracy, nie namalujesz obrazu czy nie napiszesz książki. Albo nie założysz własnej firmy, aby dać światu to, co masz najlepszego. Więc działaj. Tu i teraz, bo czas i tak upłynie. O błędach zapomnisz, ale to, czego się nauczysz zostanie z Tobą na zawsze.

Czyli myśl nie o tym, jak nie popełniać błędów, a raczej o tym, jak wyciągać z nich ważne lekcje. To droga do wolności w działaniach i do realizacji marzeń i szukania najlepszych rozwiązań. Możesz umówić się na spotkanie ze mną – czasem jedna konsultacja potrafi czynić cuda! Dlatego kocham metodę BSFT, którą pracuję!0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments