Jak realizować się zawodowo, gdy jesteś mamą?

Wiele razy słyszałam, że kobieta ma zbyt małe dzieci i dlatego to jeszcze nie jest ten czas. Jeszcze nie ma jak realizować się zawodowo. Bo plany mamy są ambitne, ale przecież dzieci wymagają tyle troski i uwagi. Do tego chorują i trudno byłoby pogodzić nowe obowiązki zawodowe i opiekę nad dziećmi. I wszystkie te obawy prowadzą do tego, że młoda mama odkłada swoje ambicje zawodowe. Jeśli trwa to 2-3 lata, to jest w miarę oczywiste. Lecz jeśli rozciąga się na dłuuuugie lata, to głęboko frustruje. Taka zaangażowana mama ma poczucie ciągłego wracania do punktu wyjścia. Znasz to? Ja też kiedyś tam byłam. Sprawdź, dlaczego to tak działa. Dlaczego wciąż nie możesz wystartować i osiągnąć swojego zawodowego celu.

Mama – kobieta spełniona zawodowo?

Lista wymówek, czyli dlaczego nie rozwijasz się zawodowo

Od kilku lat marzysz o nowej pracy, bo stara wkurza Cię nieprzeciętnie? Masz wrażenie, że zamiast rozwijać się zawodowo – to stoisz, a nawet się cofasz? A marzenia o pracy na własny rachunek sprowadzają się do podglądania przedsiębiorczych kobiet, które robią oszałamiające kariery i mają takie super życie. Kasa, sukces, realizacja pasji. One to mają. A Ty?

Jakie wymówki stosujesz, aby samą siebie przekonać do tego, że nie możesz jeszcze nic zmienić? Że jeszcze musisz poczekać ze zmianą pracy, otworzeniem swojej firmy, realizacją zawodowej pasji, pójściem na super kurs?

Wymówki:

1 – dzieci są małe i wymagają Twojej uwagi cały czas, a Tobie najbardziej zależy na tym, aby były szczęśliwe

2 – obecna praca nie jest najgorsza, może nudna, ale przynajmniej wiesz, że nikt Cię nie zwolni, jeśli pójdziesz na zwolnienie

3 – działalność gospodarcza wymaga bardzo dużo czasu, a Ty musisz opiekować się dziećmi, dbać o mieszkanie, gotować etc.

4 – obowiązkiem mamy jest poświęcać jak najwięcej czasu dzieciom, aby wychować je na porządnych ludzi

5 – ryzyko jest ostatnią potrzebną Ci rzeczą, nie ma co się narażać na ośmieszenie przed rodziną czy znajomymi

6 – wciąż brakuje pieniędzy, nie mogę więc wydać ich na swój kurs czy książki, bo to byłoby nie w porządku wobec rodziny.

Pewnie jeszcze kilka rzeczy chodzi Ci po głowie. Bo prawda jest taka, że dzieci są dla Ciebie naprawdę szalenie ważne. A każda aktywność, która wymaga oderwania się od nich jest przez Ciebie postrzegana jako swego rodzaju “porzucenie”. Do tego jeszcze wszyscy się przyzwyczaili, że mama zawsze jest obecna i na każde zawołanie. A Ty w głębi duszy jesteś z tego dumna, bo masz poczucie dobrze wypełnionego obowiązku. A i wpływ, który masz na swoje dzieci jest ważny z punktu widzenia ich rozwoju.

Czy to źle, że poświęcam się dzieciom?

Wszystkie te rzeczy, które napisałam w poprzednim rozdziale są prawdziwe. Małe dzieci wymagają uwagi, troski i Twojego czasu. One przeglądają się w oczach mamy, aby budować swoje poczucie własnej wartości, aby poznawać świat i rozwijać się prawidłowo. I Twoja obecność przy nich jest naprawdę ważna i potrzebna. I to jest piękne, że im tą uważność dajesz.

Jednak druga prawda jest taka, że takiej ogromnej koncentracji dzieci potrzebują przez pierwszych kilka lat życia. Gdy mają około lat 10 chcą być samodzielne. Później najważniejsi stają się rówieśnicy. I kobieta, która odłożyła wszystkie swoje cele zawodowe na bok ma teraz czas na wszystko. Oczywiście to nie znaczy, że nie jesteś potrzebna dzieciom. Wprost przeciwnie. Jednak ilość spędzanego z nimi czasu drastycznie spada. I wtedy jest najwyższy czas zająć się sobą. I fajnie jest, jeśli przez ostatnie lata jednak choć odrobinę czasu poświęcałaś na własny rozwój zawodowy, osobisty. Jeśli wiesz już, czego oczekujesz od życia. Bo tylko wtedy, gdy masz jasną wizję, masz szansę dostać to, czego pragniesz.

Bardzo często widzę, że kobiety poświęcają się w pełni. Zarzucają wszystkie plany i działania. I zostają w pustce. Bo dzieci zamykają drzwi do swojego pokoju i rzadko pozwalają nam do niego wejść. A jeśli już, to na krótko.

Dzieci nie wymagają Twojego poświęcenia się. Dzieci wymagają i potrzebują miłości. A do tego są przeszczęśliwe widząc, że ich mama tryska radością i energią. A ta może pochodzić z faktu, że kochasz swoją pracę i wiesz, jak realizować się zawodowo.

Czy wciąż kręcisz się w kółko – czyli jak realizować się zawodowo naprawdę?

Jeśli Twoja praca nie daje Ci satysfakcji i wciąż powtarzasz, że marzysz o zmianie, to naprawdopodobniej to się nigdy nie zmieni. Nie zaczniesz kochać swojej pracy i chodzić do niej z pasją. Porzucanie marzeń i zawodowych planów powoduje, że na jakiś czas wracasz do marazmu codzienności. I co jakiś czas myślisz, że masz dość, że już tak dalej być nie może. Że chciałaś otworzyć biznes i znów się nie udało. No bo jak realizować się zawodowo, jeśli wciąż odpuszczasz, wciąż zajmujesz się dziećmi i nawet nie chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne? Albo nadal nie napisałaś nawet pierwszego rozdziału wymarzonej książki?

Dzieci widząc smutną mamę, która często narzeka na pracę mają poczucie, że może Cię czegoś pozbawiają. Zwłaszcza gdy mówisz znajomym, że może byś otworzyła swoją firmę, ale dzieci są za małe. Tak jakby zawsze miały takie pozostać.

Dzieci dorastają mamo, więc możesz realizować się zawodowo!

Stara prawda mówi, że dzieci są nam tylko wypożyczone. Gdy mają około 10 lat powoli wychodzą spod naszych skrzydeł i popełniają swoje własne błędy. I nadmierna koncentracja na nich jest szkodliwa, a najczęściej po prostu niemożliwa. A wtedy to, co możesz dać swoim dzieciom to dobry przykład. Matki i kobiety spełnionej zawodowo. Rozwijającej swoje pasje i realizującej marzenia. Kobiety silnej i niezależnej, która działa dla siebie i realizuje zamierzone cele. To bardzo duży kapitał na przyszłość ważny szczególnie dla córek, ale ważny też dla synów.

Wracając do pytania tytułowego – jak realizować się zawodowo? Z pasją, planowo i bez względu na obawy. One nie znikną. Ale możesz działać w przyjaźni z nimi. Napiszę o tym kolejny artykuł. Mo masz prawo pielęgnować siebie i dbać o siebie. I wcale nie oznacza to zaniedbania rodziny, a wprost przeciwnie. Gdy dbasz o siebie – dbasz też o rodzinę. Jeżeli realizujesz zawodowe cele – jesteś szczęśliwa. Jeśli jesteś szczęśliwa – sprzyja Ci cały świat! Więc nie czekaj. Działaj. Bądź silna i niezależna i dziel się tym ze swoimi dziećmi.5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments