Mentor – jaką rolę może dla Ciebie odegrać?

Odnalezienie własnej ścieżki rozwoju osobistego, zawodowego i realizacja własnych marzeń to proces. Ma on o wiele większe szanse powodzenia, gdy korzystasz z czyjejś pomocy i wsparcia. Ze wsparcia kogoś, kto zwielokrotnia Twoje szanse na sukces bardzo szeroko rozumiany. Pytanie, czy naprawdę chcesz o siebie powalczyć? Jeśli tak – to sprawdź w czym może pomóc Ci mentor. I dlaczego łatwiej pod czyimś okiem zrealizujesz marzenia!

Mentoring – co to w zasadzie jest?

Mentoring wyrasta z czegoś, co kiedyś było fascynującą relacją mistrza i ucznia. Jednak niestety edukacja już dawno przestała tak wyglądać, a swojej pasji, swojego Żywiołu musimy szukać czasami po omacku. Na szczęście wiele z nas ma szanse i w tych szalonych czasach rozwijać się pod okiem swoich mentorów czy mentorek. Są to osoby, które czasem widzą w nas więcej, niż my same. To osoby, które potrafią wyciągnąć z nas więcej, niż jesteśmy w to gotowe uwierzyć na początku swojej drogi. Będąc przy nas – odkrywają z nami najważniejsze zasoby i nasze moce.

Mentor wspiera, podpowiada i zwiększa szanse na sukces
Mentor to ktoś, kto daje Ci wędkę, a nie rybę…

Czasem mentor pojawia się na chwilę, a czasem towarzyszy pół życia. Czasem pojawia się sam, a czasami musimy go sobie znaleźć. Jednak jak już jest, to naprawdę Twoja szansa na sukces i na życie w sposób, którego prawdziwie chcesz – ma w końcu szansę zaistnieć. Bo mentorowi łatwiej niż Tobie spojrzeć z boku i prowadzić Cię do tego, czego pragniesz. Ta relacja może ewoluować – od relacji nauczyciel – uczeń, do przyjaźni. Ale zawsze wywiera na Tobie wpływ nie do przecenienia. I kompletnie nieistotne jest, ile masz lat, bo na rozwój i marzenia nigdy nie jest za późno!

4 role mentora w Twoim życiu

Pierwsza rola, jaką może odegrać mentor w Twoim życiu to rozpoznanie. Może on/a rozpoznać w Tobie zdolności, których nie dostrzegasz ani Ty, ani nikt inny wcześniej. Biorąc pod uwagę, jaka jest różnorodność talentów, możliwości i uzdolnień obecnych w potencjale ludzkim, to z pewnością wiele z nich masz w sobie. Ale najczęściej nic o nich nie wiesz, ponieważ ani system edukacji, ani nasz system kulturowy nie sprzyjają odkrywaniu naszych potencjałów i możliwości – czyli Żywiołu, jak określa to Ken Robinson w świetnej książce “Uchwycić Żywioł”. Jest on dla mnie inspiracją do napisania tego artykułu. Jesteśmy oceniani według jednorodnych testów, które nie mówią nic o naszych uzdolnieniach. A do tego jesteśmy ciągle zrównywani do jednego wzoru poprzez system oceniania i przez pryzmat wymagań kulturowych. Ktoś towarzyszący Ci może znaleźć w Tobie iskrę, którą ignorujesz spychając swoje marzenia na dno serca.

Drugą rolą, jaką może odegrać mentor to poparcie. “Mentorzy prowadzą nas do tego, byśmy uwierzyli, że możemy osiągnąć coś, co przed tym, jak ich poznaliśmy wydawało nam się nieprawdopodobne albo niemożliwe.” (K.R.) Jeśli wciąż o czymś marzysz, ale robisz wszystko, aby nie wierzyć w możliwość realizacji tego porywającego serce planu, to przewodnik nadal będzie pokazywał Ci, że to “się da”. Ile razy mówiłam kobietom i dzieciom, że to o czym marzą mają tak blisko, jak tylko tego chcą. Bo to od ich działania zależy, kiedy sięgną po marzenia. Najgorzej jest wątpić i znajdować milion powodów, dla których się nie da. A ja mówię – znajdź 3 powody, dla których warto i właśnie się da! I przyglądamy się możliwościom, a nie przeszkodom.

Trzecie zadanie, którego podejmuje się mentor to ułatwianie. To pokazywanie sposobów osiągania celów. To dostarczanie wiedzy, technik pracy ze sobą, trwanie obok, inspirowanie i wspieranie. Podtrzymywanie na duchu w sytuacji zwątpienia i próby odpuszczenia. Bo samemu trudniej wyłapać moment, w którym przestajesz wierzyć. W którym nie wiesz co dalej i odpuszczasz. A mentor wspiera właśnie wtedy najbardziej. Bo wie, co może pomóc. I na pewno wie, co przeszkadza. Jest obok, abyś mogła się i pożalić, i pochwalić!

Czwarta rola mentora czy mentorki to zmuszanie. Oczywiście brzmi może nieatrakcyjnie, ale ile razy odpuszczałaś? Ile razy zatrzymywałaś się na swojej granicy i nie szłaś dalej? Ile razy rezygnowałaś z marzeń? A mentor popchnie Cię dalej przypominając o możliwościach, które w Tobie są. I zmusi do kolejnego kroku, po którym znów nabierzesz odwagi, wiary i energii do działania.

Czy mentor lub mentorka zwiększają Twoją szansę na sukces?

Zdecydowanie tak! Bo są wtedy, gdy jest trudno. Bo razem z Tobą cieszą się zdobywaniem kolejnych celów, a nie jak usłużna rodzina mówią “a po co Ci to”. Nic tak nie podcina skrzydeł niż właśnie najbliżsi, którzy zamiast pomagać lecieć do gwiazd trzymają Cię tuż przy ziemi mówiąc, że to dla Twojego dobra.

Już dawno zrozumiałam, że bez wsparcia jest ciężko. Odkąd sama zaczęłam korzystać z wiedzy i energii oraz pomocy moich mentorek, potrafię więcej zdobyć i dłużej trwać przy swoim. A ponieważ mocno doceniam tą wartość, to już od równie dawna jestem mentorką dla moich klientek. Bo wiem, że one wtedy są w stanie osiągać dla siebie naprawdę wiele! A bardzo zależy mi na tym, aby kobiety realizowały swoje cele. Aby potrafiły dzielić się obowiązkami zostawiając energię dla siebie. W takiej zdrowej postawie egoizmu, który przecież przekłada się na szczęście całych ich rodzin. Dlatego jakbyś potrzebowała – to jestem! Tutaj przeczytasz o mnie więcej. W swojej pracy łączę warsztaty, szkolenia i elementy terapii, którą ukochałam nad życie – skoncentrowanej na rozwiązaniu. Bo przecież o rozwiązania najlepsze dla Ciebie chodzi, prawda?

Możesz wskoczyć do grupy na FB – może akurat trwa wyzwanie? No i koniecznie zapisz się na MOC – letter – to pierwszy krok do mentoringu, który zmieni Twoje życie :)!0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments