Uwierz, że możesz wszystko! Czy to ma sens?

Ostatnie czasy obfitują w wykrzykujących to hasło mówców motywacyjnych. “Możesz wszystko” jest nadwornym sloganem w firmach, na różnego rodzaju eventach. I wiele z Was wierzy, że faktycznie tak jest. A czy to aby na pewno prawda? Co takiego dzieje się w Tobie, gdy wychodzisz z takiego wykładu czy webinaru i wracasz do realnego życia?

Czy naprawdę możesz wszystko?

Naprawdę możesz wszystko?

Na pewno możesz sobie powtarzać to hasło. I starać się w to uwierzyć. Jednak z pewnością rozbijesz się o ścianę rzeczywistości, gdy okaże się, że niestety jest inaczej. No bo czy możesz latać bez samolotu? Czy możesz przenosić przysłowiowe góry? Możesz, ale tylko te mentalne. Życie jest życiem i niestety nie możesz wszystkiego nawet jeśli bardzo mocno wierzysz, że możesz. Dobrze przecież o tym wiesz, więc pewnie dlatego po takim pełnym wiary przemówieniu ludziom opada zadowolenie z życia na łeb, na szyję. Pokazują to badania osób biorących udział w firmowych wydarzeniach motywacyjnych, które na chwilę powodują huraoptymizm i podbijają chęć działania.

A później właśnie okazuje się, że nie mogą wszystkiego i następuje pęknięcie bańki mydlanej. Wtedy naprawdę trudno o radosny nastrój. Jednak czy to powód do smutku, załamania? Nie! To tylko informacja, że możesz zrobić dla siebie i świata to, co jest realne. I takie adekwatne do możliwości uznanie tego, co możesz, a czego nie – to dopiero jest otwarcie drogi do bycia szczęśliwą.

Co mogę, a czego nie. Co Ci daje ta wiedza?

Urealnienie. Czyli realną ocenę sytuacji. A co za tym idzie – prawdziwe informacje o sobie i świecie, które pozwalają wykorzystać swoje mocne strony i zmieniać to, co jest możliwe do zmiany. Wpływanie na to, na co masz realny wpływ. I odpuszczenie tego, czego zrobić się nie da.

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny. Jeśli ktoś kogo znasz osiągnął konkretny cel, to jeszcze nie znaczy, że Ty zrobisz to samo. Bo prawdopodobnie masz inne mocne strony, dzięki którym osiągniesz coś innego, ale równie cennego.

Gdybyś wierzyła, że możesz wszystko – bardzo szybko wypaliłabyś się próbując za wszelką cenę zrobić coś, czego zrobić się nie da. Starając się ponad swoje siły. Mądrość polega na tym, aby się dowiedzieć o sobie i świecie właśnie tego, co się da, a czego nie – i iść w stronę “możliwości”. Wtedy Twoja energia wzrasta i daje efekty, a nie spala się na niepotrzebnym jej trwonieniu na coś, co nie daje Ci szczęścia. Odpuszczanie jest bardzo ważną częścią życia, a tego nie jesteśmy bardzo często uczone i dlatego nie bardzo potrafimy spokojnie przyznać “nie mogę zrobić tego, ale za to mogę zrobić to”. Bo wierzymy, że jeśli czegoś nie mogę – to jestem do niczego.

Mądrość polega na tym, aby się dowiedzieć o sobie i świecie właśnie tego,

co się da, a czego nie – i iść w stronę “możliwości”

Jeśli czegoś nie możesz – to i tak jesteś ok!

Tego najbardziej nie wiemy. Że jesteśmy OK nawet, gdy czegoś nie zrobimy. Nawet, gdy czegoś nie możemy. Bo nie musimy! Możemy odpuścić, możemy delegować zadania. Możemy nie chcieć czegoś zrobić i to nadal jest ok! A do tego możesz zacząć wszystko jeszcze raz, gdy uznasz, że jeszcze raz spróbujesz.

Bo życie jest zmienne i mam prawo do elastyczności. Mamy prawo do odpuszczania i do tego, aby czegoś nie umieć. I to jest w porządku, że nie możesz wszystkiego, bo inaczej nie byłabyś człowiekiem, a jakąś utopijną maszyną. Bo nawet one nie mogę wszystkiego.

Więc przestań starać się ponad siły. Przestań biegać jak mysz w kołowrotku. Odpuść to, co tylko się da i czasem usiądź w promieniach słońca. Pooddychaj głęboko. Odpocznij. Świat bez Ciebie i tak się wydarzy. Twoi bliscy poradzą sobie z tym, czego nie zrobiłaś. Ale za to Twoje życie i zdrowie jest jedno. Warto o nie dbać. I zaakceptować, że nie tylko nie możesz wszystkiego, ale że nie ma potrzeby, abyś mogła. Naucz się korzystać z tego, co możesz i co masz. Prawdopodobnie nawet nie wiesz, ile tego jest. A jeśli nadal twierdzisz, ze możesz wszystko i wciąż biegasz w pędzie – pobierz medytację, abyś choć na chwilę usiadła i zrobiła coś dobrego dla siebie 🙂0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments